Strona główna | Kontakt
E-mail  Hasło
» Zapomniałem hasła » Załóż konto
Historia Zakonu
Historia Rady 14001
Władze
Rycerze
Obecna działalność
Wiadomości i wydarzenia
Darczyńcy
Galeria zdjęć
Dobra książka
Artykuły
Zadaj pytanie
Zobacz również
Kontakt
Dla Rycerzy / Zaloguj się!

Artykuł: Jedni drugim brzemiona noście, gazetka parafii NSPJ Nowy Targ, luty 2011.


Wszystko zaczęło się 130 lat temu, kiedy to w piwnicy kościoła New Haven (USA) zebrała się grupa mężczyzn skupiona wokół ks. Michaela McGivney – założyciela i pomysłodawcy idei Rycerzy Kolumba.
Początkowo grupa miała stanowić formę pomocy braciom skupionym w bratnim zakonie, jednak w miarę rozwoju Rycerzy Kolumba otwierali się na coraz to większe zadania i akcje pomocy bliźnim – nie tylko związanych z rycerstwem, ale także a może przede wszystkim katolikom przy parafiach, w których działali Rycerze.
I tak ideały jakie zaszczepił założyciel: Jedność, Miłosierdzie, Braterstwo i Patriotyzm, przetrwały próbę czasu i są do dziś ideałami, według których mężczyźni w kilku krajach na świecie starają się wypełnić swoje powołanie. Rycerzem bowiem może zostać każdy wierzący i praktykujący katolik, niezależnie od tego czy jest powołany do życia w rodzinie, czy też związany przysięgą celibatu lub ślubem czystości. Ten pierwszy i najważniejszy warunek pociąga za sobą dalsze, niemniej istotne. Bycie dobrym chrześcijaninem, ojcem, kapłanem: to dla Rycerzy zadanie, ale i warunek przyjęcia do tej elity ducha, jak nazwał Rycerzy jeden z członków Rady im. Matki Bożej Ludźmierskiej, spotykającej się przy parafii w Ludźmierzu.
Działanie i pomoc bliźniemu od początku wyznaczały kierunki rozwoju Zakonu. Zbiórki pieniędzy, pomoc materialna i duchowa braciom w wierze do dziś stanowią filar działalności Rycerzy. Duchowość zaś, wyraża się poprzez udział Rycerzy w życiu lokalnych parafii, wokół których powstają Rady (najmniejsze jednostki organizacyjne Zakonu). O rozwój wiary dbają Kapelani Rycerzy Kolumba, wybierani w każdej Radzie (w radzie ludźmierskiej funkcję tę pełni ks. Prałat Tadeusz Juchas – kustosz bazyliki w Ludźmierzu). Jako oręż Rycerze otrzymują różaniec, który wręczany jest każdemu Rycerzowi na początku drogi, jako zadanie i broń do walki ze złem tego świata. A z czym walczą współcześni Rycerze? Przede wszystkim z własnymi słabościami i niedoskonałościami, ale także pomagając i angażując się w działania charytatywne: z biedą, wykluczeniem społecznym, cierpieniem fizycznym i duchowym.
 
Od początku rycerstwa było jasne, iż pomoc nie może się ograniczyć tylko do małej grupy ludzi skupionych wokół jednej parafii. Rycerze dzięki takiej postawie niesienia pomocy braciom wyrastają dzisiaj na jedną z największych organizacji katolickich na świecie. Gdyby nie zaangażowanie w dzieła pomocy, mogli oni zostać w owej piwnicy, od której wszystko się zaczęło. Jednak otwartość na biedę i chęć niesienia pomocy spowodowały dynamiczny rozwój Zakonu. Na całym świecie jest nas już prawie 2 miliony!

Również dzisiaj Rycerze podejmują wiele zadań mających na celu poprawę niedoli najbiedniejszych. Również przy naszej parafii można spotkać Rycerzy, którzy chętnie biorą udział w akcjach charytatywnych: zbiórkach pieniędzy czy innych działaniach pomocy najbardziej potrzebującym. Ta chęć niesienia pomocy innym wyznacza kierunki zaangażowania na miarę potrzeb lokalnej społeczności i możliwości członków Zakonu w danej parafii. Dzięki połączeniu tych dwóch dziedzin: wiary i działania na rzecz drugiego człowieka, bycie Rycerzem oznacza realizację pełni powołania chrześcijańskiego.
 
Powstaje pytanie czy na lśniącej zbroi Rycerzy pojawiają się skazy? Odpowiedź brzmi: tak! Jesteśmy tylko ludźmi i oczywiście zdarza się, iż popełniamy błędy. Jednak nie silny ten kto nie popełnia błędów, ale ten kto podnosi się z grzechu i stara się wypełnić swoją postawą ideały rycerstwa. Kto może zatem przybrać rycerską zbroję wiary? Odpowiedź już padła: każdy katolik, wierzący i praktykujący. Jeśli ktoś chciałby zostać częścią tej społeczności wystarczy zgłosić się do najbliższej Rady lub znajomego Rycerza.

Czy trudno być Rycerzem we współczesnym życiu? Nie trudniej niż być dobrym ojcem, katolikiem, mężem – po prostu dobrym człowiekiem. Współczesny Kościół potrzebuje Rycerzy, potrzebuje mężczyzn gotowych ponieść odpowiedzialność za siebie i za swoją Ojczyznę. Nie czekaj zatem – zostań już dzisiaj prawdziwym rycerzem: Rycerzem Kolumba!
 
Kronikarz Grzegorz
Powrót Drukuj
Prześlij znajomemu

3812 wyświetlenia od 1 Marca 2011

Copyright © Knights of Columbus 2003-2006. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Patrz na Prywatność i warunki obsługi żeby uzyskać szczegółowy opis.

Wykonanie strony - m@tinternet Zakopane.