Strona główna | Kontakt
E-mail  Hasło
» Zapomniałem hasła » Załóż konto
Historia Zakonu
Historia Rady 14001
Władze
Rycerze
Obecna działalność
Wiadomości i wydarzenia
Darczyńcy
Galeria zdjęć
Dobra książka
Artykuły
Zadaj pytanie
Zobacz również
Kontakt
Dla Rycerzy / Zaloguj się!

„Dzielmy się nadzieją”


We wtorek, 2 sierpnia, podczas Konwencji Rycerzy Kolumba w Denver wystąpił Carl A. Anderson – Najwyższy Rycerz Zakonu. Dzięki transmisji internetowej mogliśmy obejrzeć to przemówienie, podsumowujące rok działalności Rycerzy Kolumba na świecie.
Najwyższy Rycerz przekazał ponad 1,8 milionom członków wyniki pracy Zakonu Rycerzy Kolumba, a także przesłanie i cele jakie planujemy osiągnąć w Bratnim Zakonie w przyszłości.
Podczas przemówienia nie zabrakło danych finansowych za ostatni rok i pierwszą dekadę nowego wieku. Nie wynik finansowy, ale ogrom pracy Rycerzy Kolumba robi wielkie wrażenie – miliony godzin jakie w ramach wolontariatu przepracowaliśmy w zeszłym roku, poprawiając wynik z 2009 roku o 12%! Jak powiedział Carl Anderson gdyby przemnożyć te godziny na pieniądze byłoby to ponad 12 trylionów dolarów! Z ciekawszych liczb, kilka wartych jest przytoczenia:

48 mln dolarów przekazane na cele dobroczynne Stolicy Apostolskiej

Nowy wóz transmisyjny dla Watykanu za 6 mln $ oraz utworzenie informacyjnej strony internetowej Stolicy Apostolskiej finansowanej z budżetu Rycerzy

5 miejsce pod względem stopy zwrotu funduszy ubezpieczeniowych w USA oraz kolejny raz przyznana najwyższa ocena wg. Standard & Poors i innych agencji ratingowych.

100 miejsce wśród największych firm, nie tylko w USA, ale i na świecie wg. magazynu Fortune

Liczby te, jakkolwiek imponujące, nie mówią jednak o wysokich standardach zarówno etycznych jak i biznesowych w działalności ubezpieczeniowej Rycerzy.
 
W przemówieniu Najwyższego Rycerza nie zabrakło także akcentów polskich. Carl A. Anderson wspominał o nagrodzie Rycerzy „Gaudium et Spes” dla Kardynała Stanisława Dziwisza. Wspomniał także o powołaniu Rady Stanowej oraz o rozwoju zakonu w Polsce („prawie 2000 Rycerzy”).

Podczas całego przemówienia Najwyższy Rycerz często wspominał osobę Błogosławionego Papieża Jana Pawła II i jego przesłanie jakie zostawił światu i Ameryce. Cytował jego słowa, zarówno te wypowiedziane podczas kilku wizyt na amerykańskiej ziemi jak i te napisane w licznych encyklikach i książkach autorstwa papieża. To dziedzictwo jak podkreślał Carl Anderson musimy przekazać nie tylko sobie nawzajem, ale także naszym dzieciom wnukom i prawnukom. Przesłanie Cywilizacji Miłości zostanie lepiej zrozumiane dzięki nowym inicjatywom m.in. dzięki powstającemu Narodowemu Centrum Nauczania Jana Pawła II w Waszyngtonie, które będzie miejscem spotkań, analiz i przekazywania myśli i dziedzictwa tego „największego papieża ostatnich dekad”. Nowym zadaniem jakie stawiają sobie rady w Ameryce jest powoływanie nowych Rad Rycerzy przy uniwersytetach amerykańskich, aby zapał pokolenia JP2 znajdował możliwość rozwoju również w naszym Zakonie. Szczególne podziękowania za zaangażowanie w przekazywaniu dziedzictwa Wielkiego Papieża Najwyższy Rycerz przekazał dla Kard. Bertone z Waszyngtonu.

Podczas konwencji wspominano zmarłych Rycerzy – zarówno ks. założyciela Sługę Bożego Michaela Mc Givney’a, któremu poświęcono godzinny film fabularny, rozprowadzany pomiędzy radami w USA, który wkrótce zostanie także przetłumaczony na język polski i trafi do naszych Rad. Wśród zmarłych Rycerzy został wymieniony „wielki przyjaciel Rycerzy Kolumba” kompozytor i dyrygent Henryk Mikołaj Górecki, członek naszej Rady, który w roku 2006 napisał specjalny utwór dedykowany Rycerzom Kolumba.
 
Zadaniem Prawego ramienia Kościoła, jak nazywa również Najwyższy Rycerz członków Zakonu, to przede wszystkim pomoc przy parafiach. Jak mówił Anderson mamy być wsparciem w pracy dla proboszczów w swoich parafiach, a księża mają pomagać jako duchowi przewodnicy w zmaganiach Wiary. Cel ten zawsze aktualny przypomina nam, aby być świadkami. „Dzielmy się tą nadzieją – mówił we wtorek Anderson – bądźmy świadectwem nie tylko dla siebie nawzajem, ale także dla wszystkich wierzących w Kościele”


Najwyższy Rycerz niezwykle wzruszony zakończył przemówienie naszym braterskim pozdrowieniem: Vivat Jezus!
 
Oprac. Brat Grzegorz
Powrót Drukuj
Prześlij znajomemu

7860 wyświetlenia od 6 Sierpnia 2011

Copyright © Knights of Columbus 2003-2006. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Patrz na Prywatność i warunki obsługi żeby uzyskać szczegółowy opis.

Wykonanie strony - m@tinternet Zakopane.