Strona główna | Kontakt
E-mail  Hasło
» Zapomniałem hasła » Załóż konto
Historia Zakonu
Historia Rady 14001
Władze
Rycerze
Obecna działalność
Wiadomości i wydarzenia
Darczyńcy
Galeria zdjęć
Dobra książka
Artykuły
Zadaj pytanie
Zobacz również
Kontakt
Dla Rycerzy / Zaloguj się!

Tempus Fugit


„Byli chłopcy byli
ale sie mineli
i my sie miniemy
po malućkiej kwili"


/ ludowe /


"Każdego dnia umieram" (Kor15,31). W starożytności grób miał charakter religijny...w chrzescijańskiej wspólnocie pierwszych wieków był ostatnią formą miłosierdzia w stosunku do ubogich .Kościół nie poprzestawał na grzebaniu własnych zmarlych, lecz wypełniał ten obowiązek wobec wszystkich zmarłych bez grobu,ofiar klęsk i katastrof....wszystkich....
Jak co roku w listopadowe dni odwiedzimy groby swoich bliskich i dalekich krewnych którzy od nas odeszli a pochowani są na cmentarzu. ...
Stary rabczański cmentarz ulokowano na wzgórzu, niczym zakopiański Pęksów Brzyzek. Niegdyś znajdował się on z dala od zabudowań, dzisiaj jest niemal w centrum Rabki. Nad dawną bramą wejściową (od strony Białej Alei) widnieje Madonna w złotej aureoli. Dziś mało kto pamięta, że tę prześliczną mozaikę Matki Boskiej stworzyła krewna właścicieli Uzdrowiska – Magda Kaden, która projektowała także witraże do Kościoła Św. Marii Magdaleny.

Na cmentarzu jest wiele „wiekowych” grobów. Wśród nich nagrobek ks. Marcina Kasprowicza, zasłużonego proboszcza, który poprzez wymianę gruntową pomiędzy parafią a właścicielem uzdrowiska, umożliwił budowę zakładu zdrojowego na terenach bogatych w źródła solankowe, mimo tego iż cała transakcja była niezbyt korzystna dla parafii. Trudno nie wspomnieć o postaci ks. Tomasza Zubrzyckiego herbu Wieniawa. Wspaniałego kapłana, który w latach zarazy cholery pustoszącej Podhale, niósł pomoc biednym góralom, odwiedzał chorych przychodząc z Wiatykiem i dobrym słowem. Nie spoczywa on co prawda na rabczańskim cmentarzu , zmarł bowiem w małej miejscowości nieopodal Wiednia (Hutteldorg) i tam też został pochowany. Tuż obok kaplicy cmentarnej pochowani są także proboszczowie, którzy odeszli od nas niedawno, prawie stuletni ks. Mateusz Zdebski oraz jego następca ks. Tadeusz Janikowski. Rabka to także zwykli ludzie pracujący na co dzień w pocie czoła , którzy w minionych latach budowali tę miejscowość w trosce o byt swojej rodziny ale także i tego miasta, w którym przyszło im spędzić swoje ziemskie bytowanie i dokonać żywota. Groby budowniczych pierwszego kościoła z ok. 1558r. znajdowały się na cmentarzu przy świątyni, niestety ich lokalizacja jest nam nieznana. Natomiast mogiły rzemieślników wznoszących stary kościół - dzisiejsze Muzeum im. Władysława Orkana były wokół świątyni na przykościelnym cmentarzu, o czym mało kto pamięta. Ciekawostką jest to że w tym stworzonym z modrzewiowych płazów, bez użycia gwoździ kościele, między belki wepchnięte zostały rządki zębów ofiarowanych św. Agacie. Na rabczańskim starym cmentarzu, którego otwarcie datuje się na rok 1841 pochowano także tych, którzy kilka wieków później zbudowali kościół murowany z czerwonej cegły w pięknym neogotyckim stylu. Wieczny odpoczynek znaleźli w tym miejscu również garncarze, którzy swoimi wyrobami rozsławili Rabkę na całe Podhale.

Spoczywają na tym cmentarzu także bezimienni żołnierze z okresu I wojny światowej, którzy wracając z frontów całej Europy w transportach sanitarnych umarli i tu zostali pochowani – podobnie jak żołnierze z września 1939 r. Odnaleźć możemy też mogiłę uczestników powstania styczniowego.

Mają swoje groby mieszkańcy dawnej Rabki a wśród nich założyciel Uzdrowiska, który spoczywa w kaplicy Zubrzyckich. Są tu rody Kadenów, Wieczorkowskich, Miśkowców, Mlekodajów, Łopatów, Luberdów, Rogowców, Balów i wielu wielu innych.
W łunie zaduszkowych świateł i dymie zniczy snują się wspomnienia i modlitwa za tych, którzy odeszli od nas.... a także o śmierci,która niesie zmartwychwstanie.

Dobry Jezu a nasz Panie. – daj im wieczne spoczywanie.

brat Józef L.
Powrót Drukuj
Prześlij znajomemu

3695 wyświetlenia od 31 Października 2011

Copyright © Knights of Columbus 2003-2006. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Patrz na Prywatność i warunki obsługi żeby uzyskać szczegółowy opis.

Wykonanie strony - m@tinternet Zakopane.