Strona główna | Kontakt
E-mail  Hasło
» Zapomniałem hasła » Załóż konto
Historia Zakonu
Historia Rady 14001
Władze
Rycerze
Obecna działalność
Wiadomości i wydarzenia
Darczyńcy
Galeria zdjęć
Dobra książka
Artykuły
Zadaj pytanie
Zobacz również
Kontakt
Dla Rycerzy / Zaloguj się!

Zamyślenia


„Pod wieczór naszego życia
będziemy sądzeni z miłości.”
(św. Jan od Krzyża Sentencje, 64; KKK 1470).


Memento novissima


Czym jest śmierć!. Ateiści mówią ,że jest przejściem z przypadku do nicości. W niektórych państwach europejskich "poprawna" politycznie jest śmierć na życzenie (eutanazja, aborcja). A z drugiej strony są szpitale, gdzie pacjenci poddawani są uporczywej terapii i często pozbawiani prawa do godnej śmierci. Śmierć nie jedno ma imię. Jednym z tych imion jest odejście od Boga. Francuski filozof Jean Sartre powiedział, że Bóg umarł, kiedy Stare umarł, ktoś na jego tablicy nagrobkowej dopisał „Sartre umarł” a w podpisie dodał „Pan Bóg.” Jeżeli człowiek żyje bez Boga, ”ma imię, które mówi, że żyje, a jest umarły.” (por Ap3,1)

Dla chrześcijanina śmierć to przejście od życia do Życia., Od życia tu na ziemi do życia wiecznego z Bogiem. Do Boga ,który jest miłością. (por 1J,4,16). Zadajemy sobie pytanie; „skąd przychodzę i dokąd idę ?”. Droga ta nie jest nigdy przypadkiem, czy wynikiem predystynacji (przeznaczenia z góry) lecz efektem postawy człowieka w życiu doczesnym. Przejściem od miłości ludzkiej do miłości w Bogu. Na początku jest miłość i na końcu jest miłość.

Po śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa, święty Paweł pyta; „gdzie jest o śmierci, twoje zwycięstwo, gdzie jest oścień twój o śmierci” (por.1Kor.15,55). Ościeniem jest grzech człowieka. Śmierć ma w ręku oścień i nas bodzie tym ościeniem. Dlatego potrzebujemy Bożej miłości. Spotkania naszej biedy z miłością Bożą.

Mysterium mortis (tajemnica śmierci). Jest dramatem, zwłaszcza wtedy, jeśli przyjdzie komuś umierać zanim nauczy się żyć, czyli kochać . Dla takiego człowieka śmierć zawsze przychodzi za wcześnie. Trudnym przeżyciem dla nas żyjących jest kiedy odchodzi osoba ukochana, ponieważ ta śmierć mówi nam coś ważnego o nas samych i o naszym sposobie istnienia. Ze śmiercią bliźniego umiera cząstka mnie. Tempus fugit, Memento mori.

Józef Luberda.Powrót Drukuj
Prześlij znajomemu

3243 wyświetlenia od 31 Października 2012

Copyright © Knights of Columbus 2003-2006. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Patrz na Prywatność i warunki obsługi żeby uzyskać szczegółowy opis.

Wykonanie strony - m@tinternet Zakopane.