Strona główna | Kontakt
E-mail  Hasło
» Zapomniałem hasła » Załóż konto
Historia Zakonu
Historia Rady 14001
Władze
Rycerze
Obecna działalność
Wiadomości i wydarzenia
Darczyńcy
Galeria zdjęć
Dobra książka
Artykuły
Zadaj pytanie
Zobacz również
Kontakt
Dla Rycerzy / Zaloguj się!

Zamyślenia na radosny czas Zmartwychwstania Pańskiego


„jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, to próżne jest nasze głoszenie i próżna jest wasza wiara”
(1 Kor 15, 14).
 

Wielka - Noc
 
W największe i najważniejsze święta dla każdego chrześcijanina dwa słowa brzmią naturalnie to : Wielkanoc i Zmartwychwstanie. Żydowski midrasz mówi o czterech wielkich nocach – nocy stworzenia świata, nocy ofiarowania Izaaka przez Abrahama na górze Moria, nocy wyjścia z Egiptu i nocy, która jeszcze nie nadeszła- przyjścia Mesjasza. Chrześcijanie do tych nocy dodają noc Zmartwychwstania - Wielka Noc Ale czy naprawdę ją rozumiemy? Przecież przed świętem Paschy Jezus umarł. Umarł w mękach, umarł naprawdę. Świadectwa, które mówią o Jego śmierci, stwierdzają jednoznacznie, że był to prawdziwy zgon. Ukrzyżowanie było wyrokiem śmierci i mogło zakończyć się tylko śmiercią. Dlatego skazańcom łamano golenie, aby przyspieszyć zgon. Nie mogąc wspierać się na nogach, pod ciężarem własnego ciała po prostu się dusili. W przypadku Jezusa nie trzeba było tego robić, bo żołnierze stwierdzili już wcześniejszy zgon. Dla pewności jeden z nich przebił bok Jezusa, sięgając serca. Ewangelista Jan zaświadczył, że z rany wyciekła „krew i woda”. Patolodzy interpretują je jako krew i płyn nagromadzony w opłucnej, co oznaczało, że Jezus nie żył już od jakiegoś czasu.

Łatwiej przychodzi nam uwierzyć w śmierć Jezusa niż w Zmartwychwstanie. Tak było też z Apostołami nie mieli przecież wątpliwości, że umarł naprawdę byli zdruzgotani Jego śmiercią, zasmuceni utratą Mistrza, przerażeni przyszłością bez Niego…
Co się więc stało? Co się wydarzyło na trzeci dzień po śmierci Jezusa- jak podają niektórzy 9 kwietnia 30 roku? Ewangeliści o tym co wydarzyło się od piątku wieczorem do poranka niedzieli milczą. W niedzielny poranek„kiedy jeszcze było ciemno, kobiety poszły do grobu i zastały grób pusty.”.. zabrano ciało Pana i nie wiemy gdzie je położono” ( J.20,3). Lęk u Apostołów miesza się niedowierzaniem. Biegną do grobu Piotr i Jan- weszli do grobu i jak pisze Jan .. „ujrzał i uwierzył” (J.20,8). I oto dokonuje się prawdziwy cud, Apostołowie spotkają żywego Jezusa. ... „gdy drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: "Pokój wam! ( J.20,19). I to właśnie przekazali nam Apostołowie, jako swoje doświadczenie. Nasza wiara ale także stosunek do śmierci, wzrasta na ich pewności i na ich doświadczeniu spotkania Jezusa po Zmartwychwstaniu. Święty Augustyn mówił:” w ręku Ewangelia przed oczyma fakty.”
 
Józef Luberda.

Z okazji Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa serdeczne życzenia obfitości wszelkich Łask Bożych oraz pogłębiania poczucia obecności Zmartwychwstałego każdego dnia.
 
Vivat Jezus!Powrót Drukuj
Prześlij znajomemu

2695 wyświetlenia od 13 Kwietnia 2014

Copyright © Knights of Columbus 2003-2006. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Patrz na Prywatność i warunki obsługi żeby uzyskać szczegółowy opis.

Wykonanie strony - m@tinternet Zakopane.